08. 06. 2016

Fenomén únikových her. Jak vznikl?

V posledních letech se stávají únikové hry velkým celosvětovým trendem. První hry v takové podobě, se kterou se setkáváme v současnosti téměř ve všech moderních velkoměstech, vznikaly v Asii. Netrvalo však dlouho a Lavina tohoto typu zábavy se rozšířila i na ostatní kontinenty.

Bylo jen otázkou času, kdy se únikové hry dostanou i do České republiky. Krásným důkazem, že Češi rádi potrápí své mozkové závity, byl rok 2015, kdy zejména v Praze rostly únikové hry takřka jako houby po dešti. Toto tempo nepolevuje ani v prvním pololetí roku 2016 a tak v současnosti již návštěvníci a obyvatelé hlavního města mohou vybírat z několika desítek únikových her a center.

Velká konkurence

Zdálo by se, že není možné se v takové konkurenci prosadit, avšak opak je pravdou. Obvykle mají hry společné pouze základní schéma – časový limit, uzamčený prostor a omezený počet lidí v soutěžní skupině. To, v jaké podobě a kvalitě bude celá hra probíhat už je na schopnostech provozovatele. Díky tomu, že se pro mnohé stalo navštěvování únikových her koníčkem, často lidé navštěvují více her od různých provozovatelů.

Ač ne v takových počtech, tak i ostatní větší česká města se mohou chlubit širokým spektrem únikových her. Pro provozovatele únikových her je největší výhodou právě pestrost a neomezený prostor pro kreativitu. Základem je vymyslet a realizovat takovou hru, která dovede překvapit i ostřílené návštěvníky se zkušenostmi z řady předešlých „únikovek“.

Úniková hra Jihlava

O něco takového se zanedlouho pokusí i jihlavský tým Unikneme.cz. Který nabídne návštěvníkům únikové hry Jihlava, kde budete mít volbu mezi třemi různými únikovými hrami, které se všechny nachází v jednom komplexu. Tyto hry se budou tematicky značně lišit, proto lze očekávat, že si každá skupina přijde na své.